24 września minęły 203 lata od urodzin Cypriana Norwida, wielkiego poety związanego z dąbrówecką ziemią, m.in. poprzez chrzest, który miał miejsce 1 października w naszym parafialnym kościele. W uznaniu twórczości i dla uczczenia rocznicy urodzin artysty zaprosiliśmy mieszkańców na spektakl muzyczny „Z rzeczy świata tego …” w wykonaniu wrocławskiego teatru integracyjnego KAMBAK. Przedstawienie odbyło się 27 września w sali widowiskowej GCK.
Zaprezentowana sztuka była wyjątkowym zestawieniem piosenek aktorskich mających na celu upamiętnienie twórczości jednego z najwybitniejszych polskich poetów Cypriana Norwida. Na scenie zobaczyliśmy jednak nie tylko samego Norwida, ale również jego przyjaciół oraz najwybitniejszych polskich wieszczy, artystów: Słowackiego, Mickiewicza i Chopina. Byliśmy świadkami spotkania tak wybitnych indywidualności na pograniczu życia i śmierci. Rozmowy aktorów o sztuce, ludziach, społeczeństwie, religii, przekonaniach, wizjach ukazane zostały w sposób lekki i bardzo współczesny.
Przedstawienie zachwyciło zgormadzoną publiczność nie tylko scenariuszem, który powstał na podstawie wypowiedzi każdego z w/w artystów, ale również prezentowaną muzyką, grą aktorską, piękną scenografią i oprawą świetlną. Zaprezentowana sztuka przeniosła widza w emocjonujący świat artysty pozostawiając odbiorcę w zadumie i refleksji….
Warto dodać kilka istotnych informacji na temat wrocławskiego Teatru KAMBAK. Jak wspomniano powyżej teatr pełni rolę teatru integracyjnego, którego podstawowym założeniem jest fakt, ze na jednej scenie, według równych praw i obowiązków funkcjonują i tworzą teatr aktorzy z niepełnosprawnościami i aktorzy zawodowi. Połączenie różnych środowisk, integracja oraz wrażliwość artystów z niepełnosprawnościami pozwala widzowi doświadczyć wyjątkowej jakości artystycznej.
Mając na uwadze, powyższą sztukę oraz fakt, że została przedstawiona przez teatr integracyjny - nie sposób było opuścić salę widowiskową w sposób obojętny, cytując Norwida: „ Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie, Dwie tylko: poezja i dobroć… i więcej nic…”